Україна, м Київ, вул. Новозабарська, 2/6 Корпус "Е"

+38 044 206 69 79  +38 044 206 42 36

ПН-ПТ: 09:00-18:00

Допоможемо обірвати ланцюжок розкрадань

Якщо проаналізувати витрати в сільгоспвиробництві, витрати на паливо виявляться найвідчутнішою статтею. Частка виробничих витрат на пальне часто досягає 30%. І це не межа, адже сума зростає пропорційно обсягам паливних втрат через крадіжку і різного роду зловживання. Залежно від стану справ в компанії вони коливаються від 10% до 30%. І боротися з ними поки навчилися далеко не всі.


"Три мішки державі, один-собі»

Одного разу на семінарі по темі зловживань з паливом в сільському господарстві нас застала зненацька реакція деяких учасників. Кілька представників агрохолдингів відверто дивувалися, навіщо потрібно боротися з розкраданням. Один з них і зовсім поскаржився на те, що його батько-тракторист в такому разі не зможе заробляти на життя.

Нажаль, реальність така, що крадіжка палива стала повсюдною практикою в аграрній галузі і навіть не вважається чимось негожим. Ця «шкідлива звичка» корінням в радянські часи. Як тоді писав Леонід Брежнєв, люди в СРСР жили за принципом: "три мішки державі, один-собі".

Ланцюжок розкрадань може починатися з автозаправної станції. В теорії можна приїхати на заправку і домовитися з оператором, щоб той за символічну плату видав чек на нібито відпущене паливо. На практиці заливається півбака, решта ділиться між учасниками. Ми з такими випадками не стикалися, але неодноразово про них чули.

З «екзотичних» варіантів розкрадання палива можна згадати наступний: в паливному баку транспортного засобу робиться отвір, через який по тонкій трубці і за допомогою моторчика від склоочисника автомобіля паливо зливається в пляшку або каністру. За кожну зміну водій зливає від 2-3 до декількох десятків літрів. Знову ж таки, в залежності від того, наскільки суворо за цим стежать в компанії. Більш витончений метод розкрадань передбачає, що пальне просто не заливається в бак — воно банально ділиться між водієм бензовозу і тим же трактористом.

Виявити зловмисників вкрай складно, оскільки в компанії часто діє кругова порука. Доходить вона в деяких випадках до вищого керівництва. У підсумку крадене паливо розподіляється між усіма ланками ланцюжка — від водія і начальника автопарку до менеджерів вищої ланки.


Пильне око

Найефективнійший спосіб боротьби з розкраданнями — установка датчиків контролю палива. Одним з піонерів на вітчизняному ринку такого обладнання є компанія RCS. На автомобіль або трактор встановлюється бортовий пристрій Teletrack, до якого додатково підключається датчик, що фіксує рівень палива в баку. У режимі реального часу бортовий контролер Teletrack через Інтернет передає отриману інформацію з датчиків. Дані надходять диспетчеру, відображаючись програмним забезпеченням у вигляді треків, графіків і таблиць.

Також в режимі онлайн можна контролювати пробіг техніки, швидкість пересування, витрату палива, кількість зупинок, місце і об'єм заправок та інші параметри. Наприклад, програма задає критерій — простий, не більше 20 хвилин, якщо понад — надходить звуковий сигнал. Це вкрай важливо, оскільки в сільському господарстві будь-який простій веде до неминучих збитків. Припустимо, «піджимає» час використання орендованої техніки, або потрібно терміново прибрати за кілька днів якусь культуру. Важливо, що в онлайні можна контролювати і швидкісні режими. Адже, як відомо, економічність транспортного засобу залежить від стилю їзди десь на 30%.

Всі події відображаються у диспетчера на електронній карті. Умовно кажучи, він бачить, скільки в момент заправки надійшло палива, і його нинішній рівень. Якщо ж хтось встановив шланг і злив пальне — все це видно на екрані. Система реагує і пише, що, наприклад, злито 10 або 20 л. З допомогою датчика можна також визначити місце і час зливу палива. Точність такого пристрою досить висока, похибка не перевищує 1%.

Кожен фермер знає, що під час їзди по пересіченій місцевості у трактора або комбайна через часті нахили втрачається точність визначення рівня палива. Наша компанія розробила датчик, який копіює кут нахилу бака і дозволяє бачити рівень в незалежності від нахилів.


Окупити і примножити

Зазвичай термін окупності таких датчиків тільки за рахунок падіння обсягів крадіжки не перевищує одного сезону. Якщо ситуація з розкраданнями запущена, вони окупаються всього за місяць. Хоча у нас і був символічний рекорд, коли датчики «відбили» витрати за два тижні. У компанії процвітала «махрова» крадіжка: норми палива в машині закладалися на рівні 100 л, а за фактом виявлялося 35 л.

В першу чергу в системах контролю зацікавлений власник, найменше — водій і начальник автопарку. Вони всіляко перешкоджають нововведенням, доходить навіть до відвертого вандалізму і пошкодження датчиків. На перших етапах після встановлення обладнання до клієнтів приходили самі водії з проханням розрахувати їх і повернути трудові книжки. Через тиждень так ніхто і не звільнявся. Благо, на дворі ХХI століття. вони розуміють, що навіть з переходом в нову компанію їх, швидше за все, і там «знайде» датчик контролю палива.

Коли починає працювати система, включається дисциплінарний фактор — людей ловлять на гарячому, вони починають дорожити роботою. Тисяча або дві тисячі гривень, «зароблені» на краденому паливі, не йдуть ні в яке порівняння з зарплатою того ж тракториста.

У цьому сенсі найкращий варіант — мотивація співробітників. Наприклад, все більше компаній нараховують зарплату не за накладною або подорожнім листом, а за результатами GPS-моніторингу. Так, відвіз зерно в Одесу, GPS підтвердив — отримай зарплату. Багато хто вже  цього прагне. Відповідно, персонал зацікавлений, щоб система працювала.

Детальніше про системи контролю палива читайте на сайті компанії RCS.

Матеріал опублікований на сайті:​ latifundist.com

Teletrack-AGRO - віддалений контроль
Previous

Teletrack-AGRO - віддалений контроль

Leave review
Стаття розповість про GPS-моніторинг транспорту, і...
Детальніше
АгроКомплекс 2017
Next

АгроКомплекс 2017

Leave review
Компанія RCS брала участь у виставці рішень для сі...
Детальніше
RCS на e-LPG 2020

RCS на e-LPG Week 2020

Leave review
RCS Ltd вперше взяла участь у віртуальній міжнародній виставці e-LPG Week н...
Детальніше
TrackControl ULB для Android RCS ukr

З'явився додаток TrackControl ULB для Android

Leave review
Усі користувачі датчиків ULB мають можливість користуватися додатком TrackC...
Детальніше
Добавлений Telegram Bot для системи моніторингу TeletrackWEB

Добавлений Telegram Bot для системи моніторингу TeletrackWEB

Leave review
Гарна новина для всіх користувачів системи онлайн-моніторингу TeletrackWEB ...
Детальніше
Датчики визначення глибини обробітку ґрунту: досвід використання агрохолдингом “Кернел”

Датчики визначення глибини обробітку ґрунту: досвід використання агрохолдингом “Кернел”

Leave review
Які види датчиків визначення глибини обробітку ґрунту iснують? Їх переваги ...
Детальніше
Розширено фукціонал платформи Trackcontrol Web сервісом від Lardi Trans

Розширено фукціонал платформи Trackcontrol Web сервісом від Lardi Trans

Leave review
Тепер наші клієнти, які використовують програмний продукт Trackcontrol Web,...
Детальніше
Контроль заповнення бункера за допомогою датчика UDS

Контроль заповнення бункера за допомогою датчика UDS

Leave review
Сучасний підхід в вирішенні проблеми визначення кількості зерна в бункері р...
Детальніше