Україна, м Київ, вул. Новозабарська, 2/6 Корпус "Е"

+38 044 206 69 79  +38 044 206 42 36

ПН-ПТ: 09:00-18:00

Ультразвукові технології в агробізнесі — нові можливості

Сучасний представник агробізнесу зацікавлений в тому, щоб максимально автоматизувати процеси на своєму виробництві. Тому в Україні сільське господарство є однією з галузей, де автоматизація проходить прискореними темпами. Багато в чому цьому сприяють висока конкуренція на внутрішньому і зовнішньому ринках, необхідність зниження витрат і підвищення рентабельності підприємства. Допомагають власникам компанії, які надають новітні технології, що сприяють аналізу витрат і контролю виконання польових робіт.

Активне впровадження сучасних систем автоматизації в АПК України за нашими оцінками почалося 5-6 років тому. До цього часу ринок насичений базовими технологіями моніторингу сільськогосподарської техніки, такими як GPS-трекери, датчики рівня і витрати палива і т. д.

Але є й інші важливі статті витрат, які досі ще не вдається контролювати в автоматичному режимі. Це стосується внесення добрив, використання посівного матеріалу, засобів захисту рослин, дотримання технології обробки землі, контролю, збору і доставки врожаю і т. д. Кожен з цих процесів може бути в подальшому автоматизований, а отримані дані можна використовувати для аналізу і підвищення ефективності роботи підприємства.

Один з таких технологічних напрямків, що дозволяє автоматизувати контроль над витратами підприємства, — різні датчики і сенсори, що працюють з використанням ультразвукових технологій. На даний момент УЗ-технології вже активно використовуються в сільському господарстві для стимулювання проростання насіння і росту рослин.

Проте область застосування даної технології набагато ширша. Розробкою і впровадженням нових рішень для агросектору на основі ультразвуку активно займається, в тому числі, і наша компанія.


Обробка грунту і контроль витрати палива

Глибина обробки грунту - дуже важливий показник для аграрного виробництва, так як від нього безпосередньо залежить врожайність на полі. У цій сфері нерідко виникають порушення. Так, якщо оператор сільгосптехніки обробив грунт недостатньо глибоко, значить, він порушив технологічний процес і витратив тільки частину передбаченого нормативами палива, а зекономлений залишок, як правило, використовує в особистих цілях. Або навпаки, інструмент занадто глибоко заглиблюється в грунт, що призведе до перевитрати палива і, знову ж, до порушення технології.

Однак автоматичних засобів вимірювання глибини обробки грунту на сьогодні практично немає. Зараз агроном повинен виконати це своїми силами за допомогою спеціальної лінійки, а потім обчислити середнє заглиблення на полі. Точність отриманих таким способом даних досить умовна.

А ось ультразвуковий датчик вимірює відстань "від ножа до грунту". Закріпивши його на причіпному обладнанні, ми можемо виміряти цю відстань з точністю до декількох сантиметрів. Ці системи вже активно і успішно впроваджуються нами на кількох сільгосппідприємствах.

Крім цього, ультразвуковий датчик, що визначає заглиблення інструмента, дає можливість більш точно контролювати сам факт виконання сільгоспробіт, що підвищує точність розрахунку обробленої площі в нашому спеціалізованому програмному модулі TrackControl-AGRO. Дуже часто під час обробітку ґрунту виникають випадки так званих «технологічних переїздів». Тобто техніка може просто переміщатися по полю «вхолосту». Встановлений ультразвуковий датчик буде чітко показувати, в який момент причіпне обладнання почало працювати в полі. Він також підключається до GPS-контролера, в результаті чого диспетчер отримує повну картину роботи. Таким чином, ми можемо встановити датчики на всю техніку, яка працює в полях та виключити людський фактор при визначенні обсягу і якості виконання польових робіт.

Ця інформація може бути представлена в двох видах:

  1. В системі задаються діапазони заглиблення і швидкісного режиму техніки. В результаті на карті можна побудувати схему руху техніки, в якій показано різними кольорами ділянки, що відповідають нормативам і ділянки відхилень від нормативів і таким чином візуально оцінити якість виконання робіт.
  2. Табличний звіт, що дозволяє за допомогою кількісних показників оцінити якість виконаних технологічних операцій.

При традиційному контролі агроном перевіряє виконання обробки поля вже після завершення с/г робіт, коли щось змінити вже не можна. Нова ж система передбачає оперативне внесення коригувань. Якщо диспетчер бачить відхилення в роботі техніки, він може швидко зв'язатися з водієм і внести зміни в хід польових робіт.

Також інформацію про роботу техніки в полі можна проаналізувати постфактум, щоб оцінити ефективність роботи тракториста. Наприклад, потрібно було обробити поле на 10 га. Але по карті ми бачимо, що оператор трактора фактично обробив лише 8 га. Ультразвуковий датчик покаже необроблені 2 га.


Контроль зібраного врожаю

Технологія ультразвукового сканування традиційно використовується для визначення рівня сипучих речовин. Але зараз ми активно проводимо адаптацію та тестування цієї технології для контролю зібраного врожаю зернових і соняшнику в комбайнах. Якщо встановити датчик на бункері комбайна, можна проконтролювати рівень зерна, а через нього обчислити і об'єм. Таким чином, ми отримаємо повну інформацію про збір врожаю. Надалі, можна проаналізувати весь ланцюжок - від того, скільки комбайн зібрав на полі, до того, скільки врожаю привезли на елеватор.

Крім того, такий датчик дозволяє зібрати інформацію для картування — визначення щільності зібраного врожаю з кожної ділянки поля. Ці дані завжди цікавили землевласників — скільки врожаю можна зібрати з гектара землі. Часто, через відсутність детальних даних, таку інформацію одержують шляхом підрахунку середнього показника врожаю по підприємству, який ділиться на площу оброблених земель.

З ультразвуковим датчиком, підключеним до контролера, можна отримати досить точну інформацію про те, на яких ділянках поля зібрані більш високі врожаї, а на яких - більш низькі. Після цього можна вже аналізувати причини різниці, що виникла.


Ультразвукове вимірювання зрідженого газу

Ще одне застосування ультразвукової технології, над яким ми зараз працюємо, — це система для контролю скрапленого газу (пропан-бутану). Зараз у багатьох господарствах використовується допоміжний транспорт, який працює на зрідженому газі: легковий транспорт, автомобілі середньої тоннажності.

Досі ефективно контролювати витрату цього палива не представлялося можливим. Наша компанія розробила неінвазивний датчик для вимірювання рівня палива, який встановлюється в нижній частині балона. З його допомогою можна контролювати процес заправки, витрати газу, «злив» палива.

Звичайно, це не всі області застосування ультразвукових технологій в сільському господарстві, які розробляються і впроваджуються сьогодні. Але вже на даному етапі автоматизації процесів на сільгосппідприємстві ми можемо говорити про користь даної технології.

Надалі розробка датчиків, які працюють з використанням ультразвуку, допоможе власникам агрокомпаній правильно контролювати свої витрати і отримувати при цьому більш ефективний результат роботи, що, в свою чергу, дозволить підвищити конкурентоспроможність підприємства та його прибуток. 

Матеріал опублікований на сайті:  latifundist.com

GPS конференція 2018
Previous

GPS конференція 2018

Leave review
Компанія RCS Ltd взяла участь у "Міжнародній конфе...
Детальніше
Зернові технології 2018
Next

Зернові технології 2018

Leave review
В агропромисловому форумі "Зернові технології 2018...
Детальніше
RCS на e-LPG 2020

RCS на e-LPG Week 2020

Leave review
RCS Ltd вперше взяла участь у віртуальній міжнародній виставці e-LPG Week н...
Детальніше
TrackControl ULB для Android RCS ukr

З'явився додаток TrackControl ULB для Android

Leave review
Усі користувачі датчиків ULB мають можливість користуватися додатком TrackC...
Детальніше
Добавлений Telegram Bot для системи моніторингу TeletrackWEB

Добавлений Telegram Bot для системи моніторингу TeletrackWEB

Leave review
Гарна новина для всіх користувачів системи онлайн-моніторингу TeletrackWEB ...
Детальніше
Датчики визначення глибини обробітку ґрунту: досвід використання агрохолдингом “Кернел”

Датчики визначення глибини обробітку ґрунту: досвід використання агрохолдингом “Кернел”

Leave review
Які види датчиків визначення глибини обробітку ґрунту iснують? Їх переваги ...
Детальніше
Розширено фукціонал платформи Trackcontrol Web сервісом від Lardi Trans

Розширено фукціонал платформи Trackcontrol Web сервісом від Lardi Trans

Leave review
Тепер наші клієнти, які використовують програмний продукт Trackcontrol Web,...
Детальніше
Контроль заповнення бункера за допомогою датчика UDS

Контроль заповнення бункера за допомогою датчика UDS

Leave review
Сучасний підхід в вирішенні проблеми визначення кількості зерна в бункері р...
Детальніше